Gezilecek yerler

Bitlis'e bağlı ilçelerden biri olan Tatvan, Van Gölü'nün kıyısında ve Nemrut Dağı'nın doğu eteklerinde kuruludur. Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan Tatvan pek çok tarihi esere ve doğal güzelliğe sahiptir.
Tatvan geziniz sırasında görmenizi önerdiğimiz yerler şöyle:

Tatvan Rahva Kervansarayı: 16. yy'da inşa edilen ve oldukça büyük bir alan üzerine kurulu olan kervansaray, Tatvan-Bitlis yolu üzerinde yer almaktadır. Anadolu'nun en büyük kervansarayı olan Tatvan Rahva Kervansarayı beş bölümden oluşmaktadır. Kervansarayın içinde cami, havuz, hamam vardır. Toplam 160 odaya sahiptir.

Kalekıran Kalesi: Persler zamanında kral Şahmiran'ın yaptırdığı söylenen Kalekıran Kalesi, Nemrut Dağı kraterindeki göl ile paralel konumda, ilçeye hakim bir tepede yer alır. Günümüzde kale bir tepe görüntüsüne sahiptir ve surları gözükmektedir.

Urartu Kaya Mezarı: Kale Tepe olarak bilinen bölgede yer alan ve iki odacıktan meydana gelen kaya mezarı Urartu döneminden kalmıştır.

S. George Manastırı: Göllü Ovası'nda kurulu olan ve Tatvan-Van karayolunun 35. Kilometresinde bulunan bu manastır yüksek duvarlarla çevrili bir yapıdır. Manastırın içinde yer alan kilisenin 900'lü yıllardan kaldığı sanılmaktadır.

Tatvan Tuğ Kilisesi: Yapıldığı dönem veya tarih belli olmayan kilise Çağlayan Mahallesi'nde yer alır. Bölgeye hakim bir tepe üzerinde bulunan kilise yörenin klasik yapı özelliklerini taşımaktadır.

 

Rahva Kervansarayı

El Aman olarak da bilinen Rahva Kervansarayı, Bitlis-Tatvan yolu üzerinde bulunmaktadır. Geniş bir arazide kurulan Rahva Kervansarayı, özellikle kış aylarında oldukça tehlikeliydi. XVI. yüzyılda Van Beylerbeyi HüsrevPaşa tarafından inşa ettirilmiştir; fakat bir kitabesi bulunmamaktadır.

Anadolu'nun en büyük kervansarayları arasında olan Rahva, 90x70 metre uzunluğundadır. Kervansaray doğu-batı yönünde iki sıra halinde ayrılmıştır. Güney bölümü ise diğer taraflardan daha farklıdır ve bu noktası beş dikdörtgen hücrelidir. Her hücresi bir kapı ve avluya sahiptir. İkinci bölümü ise daha aydınlık ve geniştir. Rahva Kervansarayı'nın güney kenarındaki büyük bir kapı haçvari bölümüne açılır. Döneminde önemli bir kervansaray olan Rahva bu bölgedeki gezebileceğiniz yerler arasında.

 

Nemrut Gölü

Nemrut Gölü, Türkiye'nin en büyük krater gölüdür ve dünyada ise en büyük ikinci krater gölü özelliği taşımaktadır. 2400 metre yüksekliği olan Nemrut Gölü, Nemrut Dağı'nın tepesinde bulunmaktadır.

Göl, Nemrut Dağı'nın dördüncü zamanda patlaması sonrasında oluşmuştur. Suyu tatlıdır ve Ilıca Gölü ile bağlantısı dışında başka bir akarsuyla ağlantısı yoktur. Nemrut Gölü Tatvan'a 15 km uzaklıktayken Bitlis'le arasında 26 km vardır. Kuzeyinde bulunan Ilıca Gölü sıcak suya sahiptir.

Nemrut ismini, M.Ö. 2100 yılında yaşamış olan Babil Hükümdarı Nemrut'tan almış olabileceği düşüncesi vardır. Bu gölde çeşit çeşit kuşalar ve çiçekler görebilme imkanınız da bulunmaktadır. Üstelik göl size yaz aylarında kamp yapma gibi bir seçenekte sunuyor. Gölde yüzebilirsiniz. Serin havası altında bu nadide güzellik sizi baştan çıkaracaktır.